Aer conditionat Daikin SkyAir Advance-series Duct cu ESP ridicat FDA125A+RZAG125NY1 12,5 kW R32

Aer conditionat split Daikin cu capacitate 12,5 kW. Refrigerant R32, zgomot minim 27 dB pe mod linistit.

SKU: 4072
  • Livrare in toata Romania2-5 zile lucratoare, transport asigurat
  • Garantie certificata producatorPentru piesele de schimb in perioada valabilitatii
  • Consultanta tehnica gratuitaRaspundem la orice intrebare tehnica
  • Montaj profesional disponibilTehnicieni autorizati in toata tara
Ai intrebari sau vrei sa faci o comanda?
Suna pentru consiliere gratuita si te ajutam sa alegi solutia potrivita.
Luni-Vineri, 09:00-17:30

Descriere

Daikin FDA125A+RZAG125NY1 – Aparat de aer conditionat tip Duct (canalizabil)

FDA125A+RZAG125NY1 marca Daikin este o unitate de aer conditionat tip Duct (canalizabil) ce se monteaza ascuns in tavanul fals si trateaza mai multe spatii printr-o singura unitate. Capacitatea de 12,5 kW se preteaza pentru spatiile dimensionate corespunzator. Modelul este destinat aplicatiilor profesionale – cladiri comerciale, hale industriale, spatii tehnice – cu cerinte ridicate de fiabilitate, eficienta energetica si integrare in sistemul BMS al cladirii. Echipa Torn HVAC ofera consultanta tehnica pentru selectia configuratiei optime, montaj, punere in functiune si contracte de mentenanta.

De ce sa alegi acest model

12,5 kW

Capacitate

Capacitatea de racire / incalzire pentru aceasta configuratie.

Tubulatura

Distributie pe canale

Trateaza mai multe incaperi printr-o singura unitate, cu tubulatura ascunsa in tavanul fals.

Presiune statica

Reglabila pe configuratie

Presiunea statica disponibila se selecteaza in functie de lungimea si traseul tubulaturii.

Discret

Niciun element vizibil

Doar grilele de aer raman vizibile – solutia ideala pentru spatii cu cerinte estetice.

BMS

Integrare protocoale standard

Modbus, BACnet, KNX disponibile pe modelele profesionale.

Aer proaspat

Optional canal aer proaspat

Conectare cu CTA / VMC pentru tratare combinata aer reciclat + aer proaspat.

Caracteristici tehnice principale

  • Tubulatura ascunsa in tavan fals
  • Presiune statica configurabila pe proiect
  • Compresor cu inverter pentru eficienta maxima
  • Filtre lavabile cu acces facil
  • Optional canal aer proaspat / amestec
  • Telecomanda cu fir si controller central
  • Optional integrare Modbus / BACnet pentru BMS
  • Constructie compacta pentru montaj orizontal

Aplicatii recomandate

  • Birouri cu mai multe spatii adiacente
  • Hoteluri, suite hoteliere
  • Vile, case mari rezidentiale
  • Sali de conferinta, sali tehnice
  • Restaurante cu mai multe sali

Servicii Torn HVAC pentru acest tip de echipament

  • Calcul tubulatura (debit + presiune)
  • Montaj unitate + tubulatura cu izolatie
  • Conexiuni si grile de aer
  • Punere in functiune si balansare
  • Contract anual de mentenanta

Intrebari frecvente

Cum se dimensioneaza tubulatura?

Tubulatura se dimensioneaza in functie de debitul de aer si pierderea de presiune disponibila – facem calculul in faza de proiectare.

Ce lungime maxima de tubulatura permite?

Depinde de presiunea statica disponibila. Tipic 10-30 m pe model standard, pana la 50+ m pe modele cu high static pressure.

Pot integra aer proaspat?

Da, prin conectare cu CTA / recuperator de caldura. Configuratia se face in faza de proiectare.

Pot avea grile in mai multe camere?

Da, exact pentru asta este conceput – o singura unitate trateaza mai multe spatii prin tubulatura ramificata.

Cat de zgomotos este?

Foarte silentios in spatiu (atomizat in tubulatura). Tipic 25-35 dB(A) la grile pentru modele cu reductoare de zgomot.

Are integrare BMS?

Da, Modbus si BACnet pe modelele profesionale – specificati protocolul la comanda.

Instalare profesionala Torn HVAC

Echipa Torn HVAC ofera servicii complete pentru sisteme HVAC profesionale: consultanta tehnica, dimensionare, instalare, punere in functiune si contracte de mentenanta. Solicitati o oferta personalizata cu detalii despre cladire, suprafata si destinatia spatiilor.

Contact

Informații suplimentare

Agent frigorific

R32

Capacitate

12,5 kW

Functionare garantata

-15 grade Celsius

Tip unitate

Duct

Capacitate nominala (BTU)

42000 BTU

Capacitate racire

41285 BTU

Capacitate incalzire

46062 BTU

Capacitate racire (kW)

12.1 kW

Capacitate incalzire (kW)

13.5 kW

EER

3.33

SEER

7.8

COP

3.3

SCOP

4.31

Clasa energetica racire

A++

Clasa energetica incalzire

A+

Consum anual racire (kWh/an)

931kW/an

Consum anual incalzire (kWh/an)

3071 kW/an

Alimentare

TRIFAZAT

Tensiune alimentare

400 V AC

Cod UI

FCAG125B

Tip unitate UI

Caseta

Functii

Autodiagnoza, Dezumidificare, Incalzire, Racire, Ventilatie

Culoare

Alb

Telecomanda

DA

Filtru

anti-praf

Debit aer racire (m3/min)

12.4 / 19.2 / 26.0 m³/min

Debit aer incalzire (m3/min)

12.4 / 19.2 / 26.0 m³/min

Nivel zgomot UI (dB)

27 / 35 dB

Suprafata montare

Plafon fals

Lungime UI (mm)

840 mm

Latime UI (mm)

840 mm

Inaltime UI (mm)

204 mm

Greutate UI (kg)

19kg

Cod UE

RZAG125NY1

Tip compresor

Inverter

Tehnologie compresor

Swing

Refrigerent

R-32

Lungime maxima tevi (m)

80 m

Diferenta nivel max (m)

30 m

Lungime UE (mm)

940 mm

Latime UE (mm)

320 mm

Inaltime UE (mm)

1430 mm

Greutate UE (kg)

92 kg

Suprafata acoperita

100-125 m²

Temp min racire (C)

-20°C

Temp max racire (C)

+52°C

Temp min incalzire (C)

-20°C

Temp max incalzire (C)

+24°C

Conexiune lichid

9.52 mm (3/8")

Conexiune gaz

15.88 mm (5/8")

Conexiune condens

32 mm

Garantie

36 luni persoane fizice / 24 luni persoane juridice

Producator

Daikin

Documentatie tehnica

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care scrii o recenzie pentru „Aer conditionat Daikin SkyAir Advance-series Duct cu ESP ridicat FDA125A+RZAG125NY1 12,5 kW R32”

Compara cu produse similare

Produsul curent R32 Aer conditionat Daikin SkyAir Alpha series Duct cu ESP ridicat FDA ARZAG MV1MY1 1 Aer conditionat Daikin SkyAir Advance-series Duct cu ESP ridicat FDA125A+RZAG125NY1 12,5 kW R32 R32 Aer conditionat Daikin SkyAir Alpha series Duct cu ESP ridicat FDA ARZAG MV1MY1 1 Aer conditionat Daikin SkyAir Advance-series Duct cu ESP ridicat FDA125A+RZAG125NV1 12,5 kW R32 R32 Aer conditionat Daikin SkyAir Alpha series Duct cu ESP ridicat FDA ARZAG MV1MY1 1 Aer conditionat Daikin SkyAir Alpha-series Duct cu ESP ridicat FDA125A+RZASG125MV1 12,5 kW R32 R32 Aer conditionat Daikin SkyAir Alpha series Duct cu ESP ridicat FDA ARZAG MV1MY1 1 Aer conditionat Daikin SkyAir Alpha-series Duct cu ESP ridicat FDA125A+RZASG125MY1 12,5 kW R32
PretCere ofertaCere ofertaCere ofertaCere oferta
Capacitate racire42000 BTU42000 BTU42000 BTU42000 BTU
Capacitate incalzire13.5 kW13.5 kW13.5kW13.5kW
Debit aer12.4 / 19.2 / 26.0 m³/min12.4 / 19.2 / 26.0 m³/min12.4 / 19.2 / 26.0 m³/min12.4 / 19.2 / 26.0 m³/min
Suprafata acoperita100-125 m²100-125 m²100-125 m²100-125 m²
Clasa energetica racire / incalzireA++ / A+A++ / A+A+ / AA+ / A
SEER / SCOP7.8 / 4.317.8 / 4.315.76 / 4..055.76 / 4..05
EER / COP3.33 / 3.33.33 / 3.32.44 / 5.22.44 / 5.2
Nivel zgomot27 / 35 dB27 / 35 dB29 /41 dB29 /41 dB
Produsul curent Vezi produsul Vezi produsul Vezi produsul
tbi bank loading
va rugam asteptati
X
Buna ziua! Cu ce va putem ajuta in alegerea solutiei de climatizare potrivite?
Cere oferta Suna acum